Popis topného systému

Pro vytápění novostavby jednopodlažního rodinného domku jsem se rozhodl použít tepelné čerpadlo vzduch - voda Meeting MD 20 o výkonu 7kW  (příkon. 1,8kW). Kompresor Panasonic Scroll, kondenzátor (výměník chladivo - voda) trubka v trubce.

Vypočtené tepelné ztráty objektu: 5,3 kW včetně větrání.

Zateplení objektu: obvodové zdivo 25 cm polystyren, strop 45 cm skelná vata, podlaha 15 cm polystyren, okna 1,1 plastová. 

Vytápěná plocha je 127 metrů čtverečních, podlahové teplovodní topení s osmi okruhy, obytné místnosti mají programovatelné termostaty, které ovládají termickými pohony ventily jednotlivých topných okruhů. Součástí topného systému je akumulační nádrž o objemu 500 litrů,  jejíž součástí je i výměník průtokového  ohřevu teplé vody. TČ je napojeno přímo na AKU nádrž. Teplota topné vody v AKU je nastavena na 41 stupňů, což je dostatečné na sprchování. Pokud někdo zatouží po koupeli ve vaně, zapínám el. topnou tyč. Tím vzniká spotřeba uvedená ve sloupci "bivalence na TUV". Bivalence na vytápění nebyla tuto zimu potřeba.

V domě žijí tři osoby (čtvrtá zhruba každý druhý víkend).   

Obývák a kuchyň mám nastavenu na 21 stupňů s útlumem na 19 přes den (9-16) a v noci. Setrvačností to dělá ráno 20,5, večer 21,7. Určitě by si šlo pohrát s posunutím časů spínání na termostatech, ale nevadilo mi to tolik, abych se s tím zabýval.

Ložnice nastavena na 19, dětský pokoj na 23, druhý děcák převážně vypnutý (teplota se pak pohybuje kolem 18), při obývání jede podle ekvitermu u rozdělovače, stejně jako WC a koupelna a teplota je cca 23 st. Poslední okruh tvoří chodba a zádveří - tuto zimu jsem ho měl zavřený, protože chodba se vytopila dostatečně od přívodů k ostatním okruhům a zádveří nám vyhovovalo i bez topení.